NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » NASZE DZIECI » 7 PRZEPISÓW NA DOBRY SEN

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

7 przepisów na dobry sen

  
wampirzyca20
04.05.2010 22:35:00
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Forks

Posty: 108 #528068
Od: 2010-5-4
Przez pierwsze tygodnie maluch niemal cały czas jest blisko ciebie – karmisz go nawet kilkanaście razy na dobę, a spanie z nim w jednym łóżku wydaje się wygodnym rozwiązaniem. Gdy dziecko ma już kilka miesięcy, czas zmienić nawyki. Przygotuj się, że nie będzie łatwo. Przyda ci się konsekwencja i cierpliwość. No to do dzieła!

Zasypia z tobą, później przenosisz je do łóżeczka
Naturalna dla noworodka bliskość z mamą dla kilkumiesięcznego malca jest już tylko przyzwyczajeniem. Pamiętaj, że nawet jeśli dziecko protestuje, nie dzieje mu się krzywda. Pierwsza metoda polega na tym, że kładziesz dziecko do jego łóżeczka, przytulasz, całujesz i wychodzisz z pokoju. Gdy płacze, przychodzisz, przytulasz, głaszczesz i wychodzisz. I tak aż zaśnie. Druga: kładziesz malca, całujesz, wychodzisz i już nie wracasz.
Nasza rada: A może spróbujecie metody mniej drastycznej? Dziecko usypia w swoim łóżeczku, a jedno z rodziców jest blisko (siedzi obok lub leży na materacu). Pamiętaj, że dzieci są różne (mają swój temperament i potrzeby emocjonalne) – to, że jego rówieśnicy zasypiają sami, nie musi znaczyć, że twój malec jest na to gotowy.

Śpi w łóżeczku, ale budzi się po godzinie
Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie ma problemu. Gorzej, gdy niemal co noc. Jeśli dziecko płacze, może coś mu przeszkadza – jest za ciepło, chce jeść, śpi w niewygodnej pozycji, ząbkuje.
Nasza rada: Pilnuj, by pociecha była najedzona, utrzymuj w pokoju temperaturę ok. 20ºC i nim maluch zaśnie, sprawdź, czy ma wygodne ciuszki i obszerny śpiworek.

Chodzi spać bardzo późno
Inne dzieci śpią jak aniołki o 20, a twój maluch o 23 jest pełen energii? Przyda się korekta planu dnia. Przestrzegaj wieczornych rytuałów: kąpiel, masaż i kołysanki – zawsze o tej samej porze. To dla dziecka dobry znak, że dzień się kończy, a ono łagodnie relaksuje się i przygotowuje do snu.
Nasza rada: Zastanów się, czy dziecko nie śpi za dużo w dzień (lub za późno budzi się rano). W czasie drzemek nie chodź na palcach i na siłę nie zachowuj ciszy. Normalne funkcjonowanie domu rano (odsłonięte zasłony, odgłos ekspresu do kawy) pomoże się obudzić małej „sówce”.

Zasypia tylko z butelką mleka w buzi
To najprostsza droga do tzw. próchnicy butelkowej. Jeśli pozwoliłaś dziecku przyzwyczaić się do zasypiania z butelką w buzi, czas z tego zrezygnować.
Nasza rada: Spróbuj trochę pooszukiwać malucha. Jeśli dziecko jest syte, butla nie jest dla niego posiłkiem, tylko usypiaczem. Zamiast mleka, podaj wodę (za każdym razem coraz mniejsze porcje) albo smoczek uspokajacz. Pewnie nie będzie zadowolone, ale w końcu butelka przestanie być mu potrzebna.

Zapada w sen tylko na rękach
Tak jest mu najwygodniej i najbezpieczniej… Spróbuj stopniowo skracać czas noszenia na rękach. Potem połóż malucha do łóżeczka, ale nie zostawiaj go samego. Bądź przy nim, głaszcz, ale nie bierz na ręce.
Nasza rada: Jeśli malec zachowuje się, jakby leżał na rozżarzonych węglach, spróbuj usypiać go najpierw np. w bujanym fotelu, a potem powoli przywyczajaj do łóżeczka.

Budzi się nocą i chce do rodziców
Jeśli zdarza się to rzadko, pomyśl, jakie mogą być powody nocnych pobudek. Może malec miał za wiele emocjonujących przeżyć, czegoś się wystraszył, za mało czasu spędził z tobą (bo do późna byłaś w pracy).
Nasza rada: Nie bierz dziecka do swojej sypialni i nie usypiaj go w waszym łóżku. Spróbuj uspokoić je w jego łóżeczku – głaszcząc, tuląc i mówiąc cichym głosem. Na początku ustaw łóżeczko malucha blisko waszego łóżka – dziecko będzie was widziało, a ty będziesz mogła je głaskać lub trzymać za rączkę, nie wstając.

Wstaje bladym świtem
Gdy wyspany maluch budzi się o piątej rano, masz prawo być nieprzytomna. Nie zrywaj się na równe nogi, ale spróbuj jeszcze przetrzymać go w łóżeczku – daj mu zabawki (możesz przygotować je wieczorem). Jest szansa, że na jakiś czas się nimi zajmie, a ty jeszcze trochę dośpisz. A może weźmiesz malucha do siebie i jeszcze trochę się poprzytulacie?
Nasza rada: Znajdź przyczyny wczesnych pobudek. Może kładziesz malca za wcześnie lub jego drzemki w dzień są za długie? Dziecko może też być „skowronkiem” – zasypia wcześnie i budzi się raniutko. Spróbuj też sama wcześniej kłaść się spać.




Źródło:

http://babyonline.pl/twoje_dziecko_abc_pierwszego_roku_artykul,6423.html

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » NASZE DZIECI » 7 PRZEPISÓW NA DOBRY SEN

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Informator Lama / Katalog Grela / Katalog stron / magiaWnecie.dbv.pl-Tutaj zobaczysz Prawdziwą Magie!